תולדות המוזיקה קלאסיקה רומנטיקה המאה ה20

התחל ללמוד

מיון: לפי הסדר המקורי שנה
מושג פירוש
1
מונותמטיקה נושא אחד ביצירה שחוזר על עצמו.
2
דואותמטיקה שני נושאים שונים באופיים שחוזרים על עצמם ביצירה לרוב מנוגדים.
3
עלית מעמד הבורגנות בעקבות מהפכות חברתיות שונות, עלה מעמד הבורגנות והתחזק, המוזיקה נדרשת לתת מענה בכך שמותאמת לכל החברה. כעת, יש יותר ניקיון מוזיקלי, סימטריה ואיפוק על מנת שהמאזין יתחבר בקלות.
4
שיטת הפטרונות המעמד העליון, קומץ אנשים ששלט בפרולטריון. מוזיקה נכתבה עבור האצילים והיו להם מלחיני חצר.
5
סימטריה, איזון ואיפוק מבע מוזיקלי נקי ממניפולציות רגשיות, יש מנגינה וליווי שמאפשרים להאזין ולהתחבר באופן עדין יותר. יש רצון למצות את הקיים במוזיקה בלי שבירת גבולות.
6
בס אלברטי תבנית ליווי הבנויה מאקורד מפורק שצליליו חוזרים בתבנית רתמית מהירה וקבועה.
7
האסכולה הווינאית ה1 המלחינים היידן, מוצארט ובטהובן, אבות התקופה הקלאסית.
8
רביעיה קאמרית הרכב מוזיקלי קטן הבנוי מ4 כלי מיתר שניתן להכניס לחדר על כן קרוי קאמרי.
9
צורת סונטה צורה מוזיקלית האופיינית לפרק ה1 ביצירות בתקופה הקלאסית הבנויה מאקספוזיציה- נושא 1 בסולם הבית, התפתחות- בסולם הדומיננטה ונושא 2 שלרוב יהיה מנוגד עם התפתחות ורפריזה- חזרה לנושא ה1 עם שינויים קלים וקודה
10
הסימפוניה בקלאסיקה יצירה הבנויה מ4 פרקים- מהיר, איטי, ריקודי, מהיר. התפתחה מיצירה קטנה יחסית של 12-15 דקות ליצירה גדולה וחשובה מאוד. השפיע על גודל ההרכב- בתחילה כ20 נגנים, אח"כ הגיעה ל60-70 נגנים.
11
סימפונית ההפתעה בנויה מ4 פרקים . שימוש בדינמיקה להדגשת אלמנט ההפתעה כך שיש דינמיקה חלשה שלאחריה נגינה חזקה שמפתיעה את המאזין.
12
סימפונית הפרידה מחאה של היידן נגד פטרונו שלא רצה לשחרר את נגני התזמורת לבתיהם. משחק מתמיד בציפיות המאזין
13
מיתוס מוצארט מוצרט נחשב גאון, נטען שלא השתמש בטיוטות ליצירותיו, מכאן הגיעה הדעה הלא מוכחת שהקשבה למוזיקה קלאסית מפתחת את המוח.
14
הרקוויאם של מוצארט מוזיקה דתית, מיסת אשכבה בפולחן הדת הנוצרית. חלק מטקס יום א'. מיתוס- שמוצרט כתב את היצירה לעצמו כי היה חולה על ערש דווי וידע שעומד למות. תלמידו סיים את היצירה עבורו לאחר מותו לבקשת אשתו של מוצארט, קונסטנסה.
15
הגדרה לרומנטיקה 1800-1900 מגמה אומנותית רבת השפעה- באומנות, בספרות ובמוזיקה. המשך לקלאסיקה, במהלכה החלו לפרוץ גבולות מעט. פורייה במלחינים וארוכה מהקלאסיקה.
16
התזמורת הסימפונית ברומנטיקה התזמורת הסימפונית צומחת לממדים גדולים מאוד – 120 נגנים בהרכב, יצירות ארוכות ומשכוללות עם מגוון כלי כדי שהמוזיקה תצלצל באולמות קונצרטים.
17
פריצת גבולות והבעה ברומנטיקה מגוון מוזיקלי גדול המוביל לפריצת גבולות תוך שימור- מעבר בין שני הדברים.
18
נודא גרעיני מקצב או מרכיב אחר ביצירה שחוזר על עצמו המון פעמים, מוטיב חזרתי.
19
הפסנתר המודרני החליף את הצ'מבלו. בעל אפשרות לנגינת דינמיקות שונות בשתי ידיים.
20
הסונטה הפתאטית נקראת כך בשל הדרמטיות הרבה שבה- מלאת פאתוס, רגשנית. נכתבה על ידי בטהובן. צורת סונטה ב3 פרקים – גראבה- איטי מאוד ודרמטי, התפתחות למהיר, אדאג'יו בחלק ה2- איטי, ולבסוף רונדו- ריקודי ומהיר.
21
ליד שיר אומנותי המבוסס על טקסט פואטי ומיועד לזמר סולן המלווה בפסנתר או תזמורת תוך ציוריות ודרמטיות רבות לצורך המחשת הפואמה.
22
שוברט ושר היער שוברט הלחין מאות לידים. מאפייני שר היער- • ליד • מחזוריות שמלווה בסיפור • התרכזות בנושאים לא פשוטים • ליווי דרמטי והבעתי המותאם לדמויות • יש היבט מיתי • מטרה: לשרת את הדרמה מסופר על 3 דמויות: ילד חולה- ששר בקול גבוה , האב- קול נמוך והבעתי, שר היער- גבוה יותר ופתייני
23
מיניאטורות ברומנטיקה יצירות קצרות לכלי אחד.
24
מוזיקה לאומית ברומנטיקה מלחינים שמופיעים בעידן הלאומיות באירופה ויוצרים מוזיקה עם מרכיבים מאחדים- סיפורי עם, ריקודי עם, נופים במדינה המתוארים במסגרת היצירות.
25
המולדובה תיאור נהר הוולטאבה, ציוריות רבה של נוף, במרכיבים מוזיקליים. יצירה לאומית של מולדובה. שימוש במספר נושאים. מלחין- סמטנה.
26
פר גינט מלחין- גריג. ציוריות רבה. מוזיקה לאומית של צ'כיה. תיאור הטבע ואלמנטים מאחדים במוזיקה של העם. כל אחד יכול להקשיב.
27
אימפרסיוניזם מוזיקה המעוררת תחושות שונות ודימויים חזותיים בעזרת צבעים, כתמי צליל, ובעזרת טשטוש הרמוני ומלודי.
28
אקספרסיוניזם סגנון אומנותי שנועד להציף את רגושת האדם על כל רבדיהם. יש במוזיקה כרומטיות ודיסוננס רבים.
29
התפוררות הטונאליות מתיחה אינסופית של המוזיקה הטונאלית עד כדי התפוררותה כך שאין הבנה באיזה סולם מדובר. חיפוש אחר שפות מוזיקליות חדשות.
30
א-טונאליות המצלולים , האקורדים והמנגינה חסרי אחיזה- אין הבנה באיזה סולם נמצאים. אין קדנצות, כרומטיות רבה וערפול טונאלי.
31
האמנסיפציה של הדיסוננס שחרור מוחלט מחוקי הטונאליות המערבית ומתן במה לדיסונסס במוזיקה.
32
זרם הפרימיטיביזם רצון ליצור שפה מוזיקאלית חדשה – מושפע מתרבויות לא מערביות ומתאפיין בדיסוננס, שבירת קו התיבה, פיליריתמיות וכרומטיקה עם חזרות רבות.
33
שבירת העריצות של קו התיבה מיוחס למלחין סטרווינסקי שבעזרת שבירת קו התיבה יוצר שפה חדשה. אין חלוקה ברורה לתיבות ביצירה.
34
מינימליזם מוזיקה המבוססת על תבניות קצרות החוזרות על עצמן לאורך זמן עם שינויים קלים מאוד תוך מיצוי מקסימלי של החומר התמטי.